Teslim Şekilleri

Depolama ve dağıtım çözümleri, müşterilerimizin ürünlerinin, olabildiğince hızlı, güvenli ve sorunsuz bir şekilde yerine ulaşmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

EXW (EX WORKS)

EXW, satıcıya, malları belirtilen teslimat yerinde ve sözleşmede belirtilen kararlaştırılan süre içinde alıcıya teslim etmesini gerektiren yalnızca asgari yükümlülükler getirir. Satıcı, mallar teslim edilene kadar tüm kayıp veya hasar risklerini üstlenirken, her türlü masraf alıcı tarafından karşılanır.

FCA (FREE CARRIER)

FCA, malların belirtilen yere ulaştıklarında, boşaltmaya hazır olduklarında ve alıcı tarafından belirlenen taşıyıcının emrine verildiğinde teslim edilmesini gerektirir.

FAS (FREE ALONGSIDE SHIP)

FAS, riski/hasarı alıcıya devrettiğinden ve satıcının malları ihracat için gümrükten çekmesini gerektirdiğinden, malların yalnızca geminin yanına yerleştirilmeden önce taşıyıcıya teslim edileceği durumlar için daha uygundur.

FOB (FREE ON BOARD)

FOB, mallar gemiye yerleştirildikten sonra kayıp/hasar riskini alıcıya devreder ve satıcının bir taşıma sözleşmesi yapma yükümlülüğü yoktur.

CFR (COST AND FREIGHT)

Satıcı, varış limanına kadar malları taşıma sözleşmesi yapmak, boşaltma ile ilgili tüm masrafları üstlenmek ve malları ithalat için değil ihracat için gümrüklemekle yükümlüdür.

CIF (COST, INSURANCE AND FREIGHT)

CIF, CFR’a benzer, ancak satıcının varış limanına kadar bir taşıma sözleşmesi yapmasını, tüm masrafları üstlenmesini ve malları ithalat için değil ihracat için gümrükten geçirmesini gerektirir.

CPT (COST PAID TO..)

CPT, satıcının malların teslim noktasından varış yerine kadar taşınması için bir sözleşme yapmasını gerektirir, ancak satıcının bir sigorta sözleşmesi yapmasını gerektirmez.

CIP (CARRIER AND INSURANCE PAID TO…)

Satıcı ve alıcı, CIP ve CPT aynı yükümlülüklere sahiptir ve buna ek olarak, teslimattan varış noktasına kadar alıcının mallara ilişkin riskini/hasarını karşılamak için sigorta sözleşmesi yapma yükümlülüğü vardır.

DAT (DELIVERY AT TERMINAL)

DAT (Terminalde Teslim) Uluslararası Ticaret Şartlarında tanımlanan terimlerden biridir (Incoterms) Uluslararası Ticaret Odası tarafından geliştirilen (ICC). Satıcının malları varış limanındaki belirli bir terminale teslim etmekten sorumlu olduğu bir nakliye sözleşmesini ifade eder.

DDP (DELIVERY DUTY PLACE)

DDP, satıcının taşıma sözleşmesini tamamlamasını veya masrafları kendisine ait olmak üzere taşımayı düzenlemesini gerektirir, ancak herhangi bir sigorta sözleşmesi gerekli değildir.

DAP (DELIVERY AT PLACE)

DAP, tarafların boşaltma risk ve masraflarını satıcının üstlenmesini istemediği, teslim yeri ile varış yerinin aynı olduğu durumlarda kullanılır. Satıcı, varış yerinde malları taşıma aracından boşaltmak zorunda olmadığı gibi, ne satıcı ne de alıcı bir sigorta sözleşmesi imzalamak zorunda değildir.